ورق پلاستیک

ورق پلاستیک ABS بدلیل خواص خوب مکانیکی،مقاومت شیمیایی و فرایند پذیری آسان بطور گسترده ای در فرایند های قالبگیری تزریقی ، اکستروژن و وکیوم فرمینگ مورد استفاده قرار می گیرند.
ظاهر براق و وکیوم فرمینگ آسان و طبیعی رزین ورق پلاستیک ABS عامل اصلی برای استفاده از این مواد در تولید ورق ومحصولات ترموفرمینگ شده است. کابین داخلی یخچال و قاب درب آن از جمله محصولات این فرایند بشمار می آیند.
در مورد کابینهای بزرگ داخلی یخچال که طراح پیچیده تری دارند، نیاز است که از رزین های ورق پلاستیک بهبود یافته جهت داشتن کارایی و خواص لازم برای ترموفرمینگ استفاده گردد.

HIPS

استحکام بالا، قالبگیری خوب به همراه توانایی فرایند پذیری مجدد با حفظپایداری ابعادی و دمائی، رنگ پذیری، چسبندگی و چاپ پذیری باعث شده است که رزین HIPS به عنوان یکی از ۵ رزین اصلی درکاربردهای الکتریکی، ترکیبات ساختمانی و اجناس عمومی مطرح گردد. HIPS به عنوان یک رزین غیر کریستالی دارایخواص متنوعی مانند رزینهای ورق پلاستیک PE, PP و…. می باشد. در مورد ساختار مولکولی، با تغییر درجهکریستالیزاسیون، تغییر قابل توجهی در خواص و ابعاد رزینهای ورق پلاستیک HIPS به وجود نمی آید. علاوه بر آن پلیاستایرن با ویسکوزیته مذاب کم در اثر گرما، فرایند ، ترموفرمینگ و شکل دهی اسفنجی توده ای به آسانی تخریب نمی گردد. ورقهای HIPS از مقاومت ضربه ای و گرمائی عالی وقالبگیری فوق العاده ای بر خوردارند. علاوه برآن امکان فرایند این ورقها با روشهایمختلف قالبگیری میسر می باشد.

ورق پلاستیک پلی کربنات FLAT

مجموعه ای از خواص ویژه پلی کربنات از جمله شفافیت بالا،مقاومت ضربه ای عالی، مقاومت گرمائی خوب، پایداری ابعادی قابل توجه، خواص خوب عایق حرارتی، بازیافت آسان و فرایند پذیری عالی، این محصول را به صورت انتخاب عمومی مشتریان در بسیاری از مصارف و به خصوص در کاربردهای شیشه های ایمنی و امنیتی قرارداده است.
ورق های پلاستیک FLAT PC توسط اکسترودرهایی با کیفیت عالی تولید شده و در فضاهای داخل و خارج ساختمان کاربرد دارند. جهت مصارف خارجی لایه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش UV در یک طرف و یا دو طرف ورق کواکسترود می گردد.

ورق پلاستیک پلی کربنات HOLLOW

مجموعه ای از خواص ویژه پلی کربنات از جمله شفافیت بالا،مقاومت ضربه ای عالی، مقاومت گرمائی خوب، پایداری ابعادی قابل توجه، خواص خوب عایق حرارتی، بازیافت آسان و فرایند پذیری عالی این محصول را به صورت انتخاب عمومی مشتریان در بسیاری از مصارف و به خصوص در کاربردهای شیشه های ایمنی و امنیتی قرارداده است.
ورق پلاستیک HOLLOW PC توسط اکسترودرهایی با کیفیت عالی تولید شده و در فضاهای داخل و خارج ساختمان کاربرددارند. جهت مصارف خارجی لایه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) در یک طرف ورق کواکسترود می گردد.

ورق پلاستیک PMMA

ورق پلاستیک PMMA با ۹۲ درصد قابلیت گذردهی نور و رنگ پذیری مناسب که تغییرات جوی بر آن بی تاثیر است، جایگزینی مناسب برای شیشه در بسیاری از کاربردها محسوب می شود. خواصی از جمله پایداری رنگ، سبکیوزن، عبوردهی نور و مقاومت شیمیایی و آب و هوایی فوق العاده، کاربردهای متنوعی برای ورق پلاستیک PMMA ایجاد کرده است. ازطرفی مقاومت ضربه ای این محصول در حدود ۵ برابر شیشه بوده و در مقاطع نازک انعطاف پذیر می باشد. در مقایسه با سایر پلاستیک های شفاف، ورقهای PMMA ازمقاومت بیشتری نسبت به اشعه ماورا بنفش، رطوبت و دیگر اثرات محیطی برخوردار است.

ورق پلاستیک GPPS

پلی استایرن ورقی شفاف با درصد بلورینگی پایین بوده که میتواند به عنوان جایگزینی ارزان قیمت برای دیگر پلاستیک های شفاف استفاده شود. نام تجاری این پلاستیک کریستال می باشد. کریستال در صنایع ساختمان به عنوان سقف کاذب، در صنایع یخچال سازی، صنایع تزئینی و … استفاده می شود. این پلاستیک غیرکریستالی و شکننده می باشد. همچنین مقاومت آن در برابر UVپائین بوده و فقط برای کاربردهای داخلی مناسب می باشد. این محصول از پایداری ابعادی مناسبی برخوردار است.

ورق پلاستیک ABS Laminated

خواص منحصر به فرد ABS از جمله خواص مکانیکی، گرمایی و شیمیایی مناسب و فرایند پذیری آسان همراه با قیمت مناسب تمایل به استفاده از ABS را در صنایع مختلف افزایش داده است. جهت نیل به این هدف لازم است که برخی از خواص آن بهبود یابد. در صنایع ورق سازی، خواص سطحی ورق ABS مورد اصلاح قرار می گیرد. یکی از روش های اصلاح خواص سطحی ABS لایه گذاری روی ورق است که در آن یک فیلم از جنس ABS با طرح های متنوع بر روی ABS نشانده می شود. از جمله خواص این لایه می توان به مقاومت در مقابل خش و خراش، مقاومت شیمیایی، همراه شدن با ABS در فرایندهای ثانویه از جمله ترموفرمینگ است. با مقایسه قیمت می توان نسبت جایگزینی این ورق ها در صنعت ساخت MDF اقدام نمود.

ورق پلاستیک TPU

ترموپلاستیک پلی اورتان (TPU) یکی از انواعترموپلاستیک الاستومر می باشد. ترموپلاستیک الاستومر ها پل میان لاستیکها و پلاستیکها می باشند و در گریدهای مختلف از بسیار نرم و قابل انعطاف تا بسیار سخت وجود دارند. ترموپلاستیک پلی اورتان قابلیت اتصال به مواد مختلفی را دارد که می تواند احساس نرمی را در زمان لمس این مواد ایجاد می نماید. TPU به دو صورت ورق و کامپاند های تزریقی به بازار عرضه می شود.

ورق پلاستیک ABS/ASA

ورقهای دو لایه و سه لایه ABS/ASA و ASA/ABS/ASA کواکسترود شده برای کاربردهای مختلفی با حداکثر عرض ۱۴۰۰ میلیمتر تولید می گردند. تولید این ورق ها بزرگترین ضعف ورق ABS را که عدم کارایی در محیط های بیرونی بواسطه ضعف در مقابل اشعه UV می باشد، و با روکش کردن لایه ASA حل شده است به طوریکه این ورق ها علاوه بر مقاومت ضربه ای عالی، در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف و نور خورشید مقاوم بوده و قابلیت کاربرد در محیط های خارجی را دارند. لذا با توجه به سبکی و ارزان قیمت بودن، جایگزین مناسبی برای ورق های فلزی، فایبرگلاس و دیگر ورق های مورد استفاده در محیط های خارجی هستند.

ورق پلاستیک ABS/TPU

جلو داشبورد خودرو به علت تماس با دست بایستی خواص ویژه ای داشته باشد که از جمله مهم ترین آنها داشتن سطح تماس (touch) خوب و مناسب می باشد. ورق پلاستیک ABS نه تنها سطح تماس خوبی ندارد بلکه الکتریسیته ساکن نیز در آن تجمع پیدا کرده، مقاومت آب و هوایی و مقاومت در برابر UV آن نیز پایین بوده و به سرعت آتش می گیرد. همین خواص موجب شد که خودروسازان به سمت استفاده از ورق کامپاند ABS/PVC سوق پیدا کنند.

در این میان اما مشکلات موجود در استفاده از این ورق از جمله قیمت بالا و مسائل زیست محیطی و سختی فرایند PVC موجب تولید محصولی رقیب گردید که علاوه برطرف ساختن مشکلات آن مزیت هایی نیز در پی داشته باشد. یکی از مشکلات بزرگی که در حین تزریق فوم برای ورقهای پلاستیک ABS/PVC وجود دارد چسبیدن بلافاصله فوم به ورق می باشد و در صورتی که فوم به خوبی تزریق نشده یا مشکلی در تزریق آن پیش آید عملاً امکان ترمیم وجود ندارد، در صورتی که درمورد ورق ABS/TPU زمان چسبیدن به فوم به مدت نیم ساعت افزایش پیدا می کند و این موضوع باعث کاهش چشمگیر در میزان ضایعات فوم می شود. تنها شرکت های تولید کننده ورق پلاستیک ABS-PVC در دنیا دو شرکت رویالایت و بنکه می باشند.

ورق پلاستیک ABS/PMMA

ورق های پلاستیک ABS/PMMA کواکسترود شده برای کاربردهای مختلفی با حداکثر عرض ۲۰۵۰ میلیمترتولید می گردند. این ورقها ترکیبی از مقاومت ضربه ای بالای ABS و درخشندگی و مقاومت دربرابر خراشیدگی PMMA را دارا هستند. ورق پلاستیک ABS/PMMA از پایداری ابعادی و مقاومت در برابر عوامل جوی خوبی برخوردارند. این ورقها به راحتی ترموفرمینگ شده وفرایند با آنها بسیار آسان است.

7 دیدگاه.

keyboard_arrow_up